Volejte výrobci 736 488 256

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Proč Rotojet ® > Paliva

Paliva

Pelety jako palivo lze vyrábět z různých energetických surovin. Nejběžnější surovinou je dřevo, ale dnes se již běžně k výrobě užívá více alternativních surovin, zejména tzv. agropaliv. Tyto suroviny mají různé vlastnosti, které jsou jak výhodné, tak nevýhodné pro spalování pelet.

Co vše lze spalovat?

Např.:

 • pelety z neodkorněného dřeva, ze slámy (z řepky, hořčice a obilovin), z kukuřice a ze slunečnice;

 • pelety z netradičních paliv (z rašeliny, z uhelného prachu, z papíru);

 • nepeletované drobnozrnné zbytky po sklizni obilovin, slunečnice, máku, cukrovarnický odpad, pokrutiny po lisování olejnin;

 • pecky a semena;
 • drobnozrnné hnědé uhlí, určené pro automatické kotle.

 poznámka: v hořáku nelze spalovat dřevní štěpku.

 

Praktické rady pro výběr suroviny ke spalování

 1. Důležité faktory, které je dobré zkontrolovat, jsou energetická hodnota, velikost, podíl drobných částic, vlhkost a v neposlední řadě cena. Zákazník by měl zvolit palivo, které má nejnižší náklady na jednotku energie s ohledem na funkci paliva v kotli.

 2. Důkladně kontrolujte funkčnost kotle po dodávce nového paliva.

 3. Větší část závad spalování, které mohou nastat jako důsledek nekvalitního paliva, spočívá v nakládání s palivem, v jeho uložení v meziskladech, než se dostane ke konečnému spotřebiteli (např. vysoký podíl drobných částic).

  Tvorba spečenců v popelu závisí také na silikátových nečistotách (písek). Ty nemohou být odhaleny jinak, než při provozu.

  Navlhlé pelety se mohou vyskytnout v souvislosti s uložením v meziskladu a s transportem. Pokud možno, zkontrolujte si ještě na nákladním voze, že pelety jsou čisté, suché, bez pilin a odrolenin. Navlhlé pelety mohou v dopravních cestách také nabobtnat a poškodit zařízení, např. převodovku šnekového dopravníku.

 4. Při spalování dřevěných pelet zůstává přibližně 1 až 2 % popela. Při spalování pelet z agropaliv (z řepkové slámy, obilovin, makoviny, cukrovarnických řízků atd.) vzniká větší množství popela (6-15%). Dobu kontroly množství popela v popelníku je nutno přizpůsobit této skutečnosti.

Poradíme Vám

Pokud s hořákem ROTOJET® začínáte a rozhodujete-li se, jaké palivo zvolit, rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti. Obraťte se na nás např. prostřednictvím formuláře níže.